Mydło siarkowe – jakie ma właściwości i zastosowanie?

2022-10-18
Mydło siarkowe – jakie ma właściwości i zastosowanie?

Mydło siarkowe – jakie ma właściwości i zastosowanie?

Siarka w mydle i innych kosmetykach pomaga złagodzić stany zapalne i oczyścić skórę, przyspiesza gojenie i działa antybakteryjnie. Sprawdź jakie kosmetyki z siarką będą dla Ciebie najlepsze.

Spis treści:

    1. Jak działa siarka na skórę?
    2. Mydło siarkowe – właściwości i zastosowanie
    3. Kto powinien stosować kosmetyki z siarką – zdaniem eksperta
    4. Nabea – polecane mydła siarkowe i inne preparaty z siarką
  • Naturalność

Jak działa siarka na skórę?

Jeżeli ważysz ok. 70 kg to w Twoim organizmie znajduje się ok. 120-150 g siarki  – mniej więcej tyle, ile waży średniej wielkości jabłko. Znajdziesz ją w wielu komórkach, aminokwasach, koenzymach, jest częścią składową hormonów (np. insuliny), witamin (m.in. biotyny) i ma duży wpływ na budowę i funkcje Twojej skóry, włosów i paznokci. Niedobory siarki objawiają się bowiem nadmiernym rogowaceniem naskórka, łamliwością i wypadaniem włosów i chorobami paznokci. 

Zdaniem eksperta:

Siarka to jeden z najistotniejszych pierwiastków, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mnogość wskazań dla siarki w kontekście zdrowia człowieka jest ogromna, a jej zastosowanie zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne przynosi wymierne korzyści dla zdrowia i wyglądu. Mikroelement ten nazywany jest „pierwiastkiem młodości” – nazwę tę zawdzięcza branży beauty, która w ostatnich latach bardzo interesuje się siarką. Przyczynia się do tego fakt, że siarka  jest składnikiem budulcowym keratyny i kolagenu, czyli białek budujących struktury tkanki łącznej, skóry, włosów i paznokci. Ze względu na ich zdrowie warto więc dbać o prawidłowy poziom siarki włączając do codziennej diety bogate w nią produkty (m.in. jajka, ryby, awokado, rzodkiewka, mleko krowie, cebula, czosnek czy pomidory) i stosować kosmetyki zawierające siarkę. 

mgr inż. Joanna Olczak-Sobota, specjalista ds. składników kosmetycznych 

Ze względu na swoje właściwości siarka jest pierwiastkiem cenionym w medycynie, przemyśle spożywczym i perfumeryjnym, a także w kosmetologii. 

  • Naturalność

Jaki jest wpływ siarki na zdrowie skóry?

Mówiąc najkrócej – bardzo korzystny! W kosmetyce i kosmetologii stosuje się wiele odmian i związków siarki, głównie ze względu na jej działanie antybakteryjne. Siarkę znajdziesz m.in. w składzie zasypek, maści i emulsji stosowanych w przypadku grzybicy, łupieżu, świerzbu, nadmiernego łojotoku i wyprysków skórnych. W kosmetykach stosowane są także sole tlenowe kwasów siarkowych i inne związki siarki, np. w solach kąpielowych i kosmetykach po opalaniu znajduje się siarczan magnezu, który ma właściwości ściągające, lekko znieczulające i przeciwzapalne. Siarczan wapnia stosowany jest w pudrach kamiennych i pastach do zębów, a sole siarczanów alkilopolioksaetylenowanych, które mają doskonałe właściwości myjące i pianotwórcze są stosowane w preparatach do higieny miejsc intymnych, ze względu na to, że są dobrze tolerowane przez skórę i nie działają drażniąco na błony śluzowe.

Zdaniem eksperta:

Siarka ma zastosowanie również w stomatologii – dodawana do pasty do zębów wspomaga leczenie paradontozy. Osoby borykające się z tą dolegliwością odczują ulgę systematycznie płucząc jamę ustną wodą siarkową. 

mgr inż. Joanna Olczak-Sobota, specjalista ds. składników kosmetycznych 

  

Mydło siarkowe – właściwości i zastosowanie

Hasło „siarka w kosmetykach” u wielu osób budzi tylko jedno skojarzenie – mydło siarkowe. Łatwo wywnioskować, skąd bierze się jego nazwa – mydło siarkowe zawiera od 2 do 5 % siarki. Oznacza to, że nie pachnie najpiękniej – ale brak kuszącej woni nadrabia niezwykłymi właściwościami. Stosowane regularnie mydło siarkowe działa bardzo korzystnie na cerę niemal każdego typu, choć zakochać się w nim powinny zwłaszcza te osoby, które zmagają się z cerą problematyczną i trądzikiem. Ale nie tylko – zaraz wyjaśnimy, dlaczego niemal każdy (a już na pewno każdy zmagający się z problemami skórnymi) powinien mieć mydło siarkowe w swojej łazience. Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania, jakie rodzą się, gdy zastanawiamy się nad jego używaniem.

Czy mydło siarkowe pomaga na trądzik?

Zdecydowanie tak! Dzięki zawartości siarki mydło siarkowe ma działanie złuszczające, pomaga  usunąć martwy naskórek i wyregulować ilość sebum wydzielanego przez skórę. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, polecane jest więc do cery z łagodnym i umiarkowanym trądzikiem (przy silnym trądziku przed zastosowaniem mydła siarkowego warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który pomoże dobrać najlepszą pielęgnację).  Mydło siarkowe mogą stosować także osoby zmagające się z egzemą, łuszczycą i łojotokowym zapaleniem skóry. Ma ono działanie porównywalne z wpływem na skórę stosowanego miejscowo w leczeniu zmian trądzikowych nadtlenku benzoilu i kwasu salicylowego, jednak skóra lepiej je toleruje. 

Czy mydło siarkowe jest wskazane dla każdego typu cery?

Niemal każdego – jego działanie może być nieco zbyt intensywne w przypadku cery bardzo suchej lub wrażliwej. Ponieważ mydło siarkowe wpływa na pracę gruczołów łojowych i lekko ściąga pory skóry (a także matuje cerę), a do tego złuszcza martwy naskórek, może zadziałać podrażniająco na wrażliwą, przesuszoną skórę. Najlepiej też stosować mydło siarkowe solo i nie łączyć go z używaniem innych preparatów ściągających, wysuszających bądź peelingujących skórę (np. zawierających retinoidy czy kwas salicylowy).

Jak często używać mydło siarkowe?

Codziennie – najlepiej przed snem (ze względu na jego specyficzny zapach, który przez jakiś czas utrzymuje się na skórze). Przy większych problemach z cerą trądzikową i dobrej tolerancji mydła można wypróbować stosowanie go dwa razy dziennie. Uwaga – mydło siarkowe stosuje się nieco inaczej, niż to tradycyjne. Najpierw należy zwilżyć twarz wodą, następnie nanieść na skórę niewielką ilość mydła i myć ją kolistymi ruchami do ukazania się piany. Później trzeba dokładnie zmyć mydło i pianę, uważając, by nie dostały się do oczu (będzie szczypać!). 

Czy można myć włosy mydłem siarkowym?

Tak, to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza w przypadku włosów silnie przetłuszczających się, ze skłonnością do łupieżu i słabych, podatnych na wypadanie. Mydło siarkowe pomoże uporać się z nadprodukcją łoju na skórze głowy, oczyści skalp z martwego naskórka i przy regularnym stosowaniu przez kilka miesięcy wpłynie korzystnie na kondycję włosów, dodając im blasku i poprawiając ich strukturę. Ale uwaga – nie należy stosować go codziennie, gdyż może nadmiernie wysuszyć skórę głowy. Dwa mycia włosów mydłem siarkowym w tygodniu wystarczą. 

Czy mydło siarkowe pomaga na świerzb?

Świerzb to choroba skóry która co roku dotyka aż 300 milionów ludzi na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ok. 15 tys. osób. Powoduje ją roztocz o świerzbowiec drążący (Sarcoptes scabiei). Charakterystyczne dla świerzbu jest silne swędzenie skóry, które nasila się nocą i pojawienie się na skórze grudek bądź krostek przypominających wysypkę. Mydło siarkowe może pomóc w walce ze świerzbem ze względu na swoje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, jednak w przypadku nasilenia dolegliwości konieczny jest kontakt z lekarzem. 

Kto powinien stosować kosmetyki z siarką – zdaniem eksperta

Poza osobami ze skórą wrażliwą i przesuszoną kosmetyki z siarką mogą stosować wszyscy. Kto szczególnie będzie zadowolony z ich działania? Pytamy o to naszego eksperta.

Zdaniem eksperta:

Oferta produktów kosmetycznych zawierających siarkę, z uwagi na jej seboregulujące działanie, skierowana jest między innymi do osób ze skórą tłustą i trądzikową. Codzienne stosowanie mydła, żelu oraz kremu z tym pierwiastkiem zadziała antyseptycznie i bakteriobójczo, zredukuje stan zapalny, zmatowi skórę, oczyści ją i zwęzi pory. Kąpiele siarkowe to znakomite rozwiązanie dla osób z objawami łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry czy egzemy, gdyż wspomagają leczenie nadmiernego rogowacenia naskórka oraz łagodzą objawy w przebiegu tych dermatoz. Tego typu pielęgnacja sprawi, że skóra stanie się miękka, gładka i elastyczna. Siarka jest znakomitym transmiterem, dlatego nałożony na skórę kosmetyk (olejek, balsam) po takiej kąpieli, znakomicie wchłonie się w głębsze warstwy skóry. 

mgr inż. Joanna Olczak-Sobota, specjalista ds. składników kosmetycznych 

Jednak nie tylko posiadacze skóry trądzikowej mogą czerpać korzyści ze stosowania kosmetyków z siarką. Komu jeszcze wyjątkowo się one przysłużą?

Zdaniem eksperta:

Systematyczne stosowanie preparatów na bazie siarki niweluje także widoczność rozstępów, działa rozjaśniająco na przebarwienia różnego rodzaju, wygładza skórę z cellulitem. Co więcej, siarkę możemy stosować „kosmetycznie” także od wewnątrz. Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że siarka organiczna (metylosiarczan, MSM) przyjmowana doustnie w ilości 1 g na dobę przez okres od 3 do 6 miesięcy skutecznie redukuje zmarszczki.

mgr inż. Joanna Olczak-Sobota, specjalista ds. składników kosmetycznych 

Nabea – polecane mydła siarkowe i inne preparaty z siarką 

Jeżeli masz skórę ze skłonnością do wyprysków i trądziku mydło siarkowe jest oczywistym wyborem w jej pielęgnacji. Do wyboru masz tradycyjne mydło siarkowe w kostce, lub jego wersję płynną. Możesz używać go także do mycia włosów ze skłonnością do przetłuszczania się, łupieżu i wypadania. Równie korzystnym dla zdrowia włosów wyborem będzie szampon z siarką, którego, w przeciwieństwie do mydła, możesz używać także do codziennej pielęgnacji włosów. Jeżeli problemów przysparza Ci skóra ciała i zmagasz się np. z jej nadmiernym rogowaceniem lub tendencją do stanów zapalnych, wypróbuj mydło siarczkowe do ciała. Nie tylko dokładnie oczyszcza i nawilża, ale także zmniejsza rogowacenie przymieszkowe skóry i delikatnie złuszcza naskórek, dzięki czemu wygładza i wyrównuje koloryt skóry. W przypadku problemów ze skórą ciała pomogą także kąpiele siarkowe, które możesz zrobić sobie we własnej wannie. Kondycję skóry poprawi również maska siarczkowa do ciała, która łączy pielęgnacyjne zalety ​​słonej wody siarczkowo-siarkowodorowej ze źródła w Busku-Zdroju i olejku różanego czy białej glinki (kaolinu). Jakie jeszcze kosmetyki z siarką warto wypróbować? Na pewno kremy i serum do twarzy. Serum regulujące z biosiarką hamuje rozwój bakterii przyczyniających się do powstania trądziku i przyspiesza regenerację cery z problemami. Matujący siarkowy krem do cery tłustej sprawi, że zapomnisz o świecącej się strefie T na twarzy i zaskórnikach (a do tego świetnie nadaje się jako baza pod makijaż). A jeśli chcesz wesprzeć organizm aplikując mu warstwę siarki „od środka” (co jest cenne zwłaszcza dla cery dojrzałej w kontekście zmniejszania zmarszczek i przywracania skórze jędrności), wypróbuj suplementy z siarką organiczną (MSM). A teraz najlepsze – wszystkie te kosmetyki znajdziesz w jednym miejscu – w Nabea oczywiście! Zapraszamy na „siarkowe” zakupy!

Bibiografia:

      1. Wińska K., Spaleniak P., Grabarczyk M. i in.: Związki siarki w kosmetyce. Kosmetologia Estetyczna / 2 / 2014 / vol. 3
      2. WSSE w Łodzi: Świerzb

 

Pokaż więcej wpisów z Październik  2022

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4314 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-15
Błyskawiczną realizacja zamówienia, złożone 12 czerwca a już 15 czerwca odebrałam z paczkomatu. Wszystkie produkty zgodne z zamówieniem, bardzo dobrze zapakowane.
2024-06-12
Wszystko super,polecam
pixel